Tüp mide, midenin yaklaşık %80’inin cerrahi olarak çıkarılmasıyla oluşan, muz şeklinde bir midedir. Bu işlem, midenin hacmini ve kapasitesini azaltarak, hastanın daha az yemek yemesini ve daha çabuk doymasını sağlar.

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde kullanılan en yaygın cerrahi yöntemlerden biridir. Vücut kitle indeksi 40 kg/m2’den yüksek olan hastalarda, diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda ve diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi obezite ile ilişkili hastalıkları olan hastalarda uygulanır.

Tüp mide ameliyatını hekim genel anestezi altında laparoskopik yöntemle yapar. Hekim bu yöntemde karın duvarında küçük kesiler açar ve kamera ve cerrahi aletler içeriye yerleştirir. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer. Tüp mide ameliyatından sonra hasta beslenmesine dikkat eder. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca sıvı ve yumuşak besinler tüketilir. Daha sonra yavaş yavaş katı besinlere geçilir.

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ameliyattan sonra, hastaların vücut ağırlıklarının %70’e kadarı kaybedebileceği tahmin edilmektedir. Tüp mide ameliyatının bazı riskleri de vardır. Bu riskler arasında, ameliyat sonrası kanama, enfeksiyon, mide fıtığı ve beslenme sorunları yer alır.

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde etkili bir yöntem olsa da, ciddi bir cerrahi işlemdir. Bu nedenle, ameliyat kararı vermeden önce, hastanın doktoruyla ayrıntılı bir şekilde görüşmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sağlıklı Bir Yöntem Mi? 

Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar veren bir yöntemdir. Midenin büyük kısmı çıkarılır, kalan kısım tüp şekline getirilir. Ameliyatın sağlıklı olup olmadığı hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve obezite derecesine göre değişir. Obezite tedavisinde tüp mide ameliyatı en güvenli ve etkili yöntemlerden biridir. Ameliyat sonrası hastaların diyet ve egzersiz programına uymaları ve doktor kontrollerini yaptırmaları önemlidir.

Ameliyat Sonrası Bakım Süreci Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı olmaya karar veren kişi, yanında bir refakatçi olmadan hastaneye gelir, ameliyatını olur ve ameliyattan çıktıktan 1 saat sonra hemşirelerin yardımıyla yürümeye başlar.

Tüp mide ameliyatı sonrası odanızın bulunduğu katta olan hemşire arkadaşlarımız size her zaman destek olacaktır. Ameliyattan çıktıktan sonra sizi yatağa bağlı tutacak hiçbir etken kalmayacak, hatta mümkün olduğunca yürümenizi ve hareket etmenizi isteyeceğiz.

Ameliyat sırasında ekstra bir komplikasyon gelişmediği sürece sonda, dren gibi vücudunuzda kalacak materyalleri kullanmıyoruz. Eğer gerekli görülüp dren takıldıysa takılan dreni taburculuğunuz sırasında ağrısız bir şekilde çıkartıyoruz ve evinize sizi o şekilde gönderiyoruz. Eve gittiğinizde yürüyüş, banyo gibi günlük rutinlerinizi gerçekleştirirken de herhangi bir özel yardıma ihtiyaç duymazsınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikiş-Kesi Yerlerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası dikiş-kesi yerlerinin bakımı, ameliyatın başarılı bir şekilde sonuçlanması ve komplikasyon riskinin azaltılması için oldukça önemlidir. Bu bakımın temel amacı, enfeksiyonun önlenmesi ve yaraların hızlı iyileşmesidir.

Ameliyat sonrası dikişler genellikle kendiliğinden eriyen dikişler olduğundan dikiş alma işlemine gerek yoktur. Ancak, bazı durumlarda dikişlerin alınması gerekebilir. Bu durumda, dikişler ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra alınmalıdır.

Kesi yerleri genellikle ameliyattan sonra bantlarla kapatılır. Bu bantlar, yaraların iyileşmesi için gerekli olan nemi korumaya yardımcı olur. Bantları, ameliyattan yaklaşık 1 gün sonra duş sırasında çıkartabilirsiniz.

Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Obezite cerrahisine aday olan hastaların büyük çoğunluğunda diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları gibi birçok yandaş hastalığa sahiptir. Bariatrik cerrahi, başarılı şekilde kilo veren hastalarda bu hastalıkları belirgin şekilde düzeltir ve hatta tamamen iyileştirir.

“Mide küçültme (tüp mide) ameliyatları” sonrası hastalar hastaneden taburcu olduklarında doktor tavsiyesine göre 10 günlük kan sulandırıcı, 3 aylık mide koruyucu tablet ve en az 3 ay vitamin mineral takviyeleri kullanması gerekmektedir.

Obezite ameliyatı olmuş kişilerin taburcu olduktan sonra özellikle kendi hekimlerinin önerdiği ilaçları kullanmaları önemlidir. Hastanın işlem öncesi sürekli kullandığı ilaçları var ise ilk 1 ay doktoruna danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Özellikle tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkları olan hastalarda taburculuk sonrası takip çok önemlidir. Tansiyon ve diyabet için ilaç kullanan hastaların bu problemleri ilk aydan ciddi oranda iyileşeceği için doktorlar, ilaçlarının dozlarını azaltmalarını önerir.

Tüp Mide Operasyonu Sonrası Genel Beslenme Önerileri

Tüp mide ameliyatı operasyonu sonrasında obezite ile mücadele de uzun dönem için tek başına bir tedavi yöntemi olarak görülmemelidir. Bu ameliyat sağlıklı kiloya ulaşmak ve yaşam kalitesini arttırmak için bir araçtır. Yaşam tarzı değişikliği, başarılı ve uzun dönemli sonuca sahip olmak için çok kıymetlidir.

Yeme davranışı ve alışkanlıklarınızı, fiziksel aktivite düzeyinizi, stres yönetimi stratejilerinizi değiştirmeniz gerekecektir. Beslenme planı bu değişiklik sürecinin en önemli bileşenidir. Operasyon gerçekleştikten sonra en önemli aşama size uygun beslenme programını takip etmektir. Öncelikle bilmeniz gereken artık çok minik bir mideniz olduğudur.

Mideniz çok minik olduğundan; kendinizi bir bebek gibi görmelisiniz. Çok az miktarda sıvı ya da besin aldığınızda hemen doyacaksınız. Dolayısıyla minik hacimde sağlığınız için maksimum faydaya sahip olan besinlerle, kaliteli beslenmeyi bu süreçte öğrenmelisiniz.

Süreç nasıl işliyor?

1. Aşama – Berrak Sıvı Dönemi : Ameliyatın ertesi günü kaçak testinin ardından 8 saat boyunca  20 dakikada bir 10 mL sıvı( elma suyu, su ) tüketimine hastanede başlayacaksınız.  Tüketim yaparken dudak ıslatır gibi yudumlarla dinlene dinlene tüketim yapmalı ve pipet kullanmamalısınız.

2. Aşama – Sıvı Beslenme: Ameliyat sonrası ikinci gün ile birlikte başlayacağınız ve 10 gün boyunca devam edecek sıvı döneminizde tüketeceğiniz her sıvı tanesiz, tortusuz ve kolay akabilen kıvamda olmalıdır. Bu aşamanın ana kahramanı, hızlı kilo kayıplarında kas korunumunu maksimumda tutmaya yardımcı protein tozları olacaktır. Hekim, hastaya protein tozunun yanında, alternatif olarak: tanesiz komposto/hoşaf suları, ve tavuk suyu/et suyu çorbaları bunları önerir.

3. Aşama –  Püre Beslenme: Sıvı döneminin bitmesinin ardından 20 gün sürecek püre dönemine başlanır. Püre kıvamında besinleri elde etmek için bazen blenderdan, bazen çatalın arkasından, yardım alabilirsiniz. Kıvamsız çorbalara ek olarak daha kıvamlı çorbalar, sebze/meyve püreleri ve yumuşak pişirilmiş balık tüketmelisiniz.

4. Aşama    Katı Beslenme: Yukarıdaki aşamalara karşı tolerasyonunuza göre 1.ayın tamamlanmasıyla birlikte sizin de çok beklediğiniz normal kıvamlı besinlerinize / yemeklerinize yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Normal kıvamlı besinlere uyum sağlamak için yavaş yavaş, iyi çiğneyerek ve az yiyerek başlamak gerekir.