Kilo verme çabalarınız sonuçsuz mu kalıyor veya sağlığınız obeziteyle bağlantılı risklerle mi karşı karşıya? Zayıflama ameliyatı sizin için bir seçenek olabilir.

Vücut Kitle İndeksi:

Ameliyat adaylığı için en temel kriteri vücut kitle indeksini (VKİ) belirleriz. VKİ’sı 40 ve üzeri olan hastaları doğrudan aday olarak kabul ederiz. Fakat VKİ’sı 35-40 arasında olan hastaları, diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi obeziteyle bağlantılı ek sağlık sorunlarına sahipse aday olarak değerlendiririz.

Diyet ve Egzersiz Başarısızlığı:

Uzun süreli diyet ve egzersiz denemelerine rağmen kilo verememe ama önemli bir kriterdir. Bu durum, yaşam tarzı değişikliklerinin yetersiz kalarak obezitenin kronik bir hale geldiğine işaret eder.

Psikolojik Değerlendirme:

Ameliyat, yaşam tarzı değişikliği gerektirir ve hastanın psikolojik olarak hazır olması da önemlidir. Ama hastanın psikolojik değerlendirmesi, adaptasyon sürecini belirlememize yardımcı olur.

Ek Sağlık Sorunları:

Obeziteyle bağlantılı ek sağlık sorunları da ameliyat adaylığı kriterleri arasında yer alır. Diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi ve kalp hastalıkları gibi sorunlara sahip kişiler ameliyattan sonra daha uzun süre iyileşebilir.

Hastanın Motivasyonu:

Ameliyatın başarısı, hastanın motivasyonuna da bağlıdır. Hasta, kilo verme ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme konusunda kararlı olmalıdır.

Detaylı Bilgi:

Zayıflama ameliyatı her hasta için uygun olmasa bile, obezite cerrahisi uzmanıyla görüşerek ameliyat adaylığı kriterlerini ve tüm riskleri detaylı bir şekilde öğrenmeniz önemlidir.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Zayıflama ameliyatı, son çare olarak değerlendirilmelidir. Diyet ve egzersiz gibi diğer yöntemler tükenmeden ameliyatı kimse uygulamamalıdır. Zayıflama ameliyatı obeziteyle mücadeleyi etkili bir yöntem haline getirir. Uzman bir doktor size ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını ve risklerini açıklayacaktır.

Bize Buradan Ulaşın